Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 3.14 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zeki Alasya Kimdir - Biyografisi
Oku-1 

Zeki Alasya Kimdir - Biyografisi

(d. 18 Nisan 1943, İstanbul- ö. 8 Mayıs 2015 İstanbul)

aslen Kıbrıslı, İstanbul doğumlu Türk tiyatro ve sinema sanatçısı. Kıbrıslı Mehmet Kamil Paşa'nın yeğenidir.

Zeki Alasya kimdir? Tiyatro ve sinema sanatçısı usta oyuncu hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Zeki Alasya'nın hayatını sizler için araştırdık... İşte Zeki Alasya ve hayat

Zeki Alasya, 18 Nisan 1943'te İstanbul'da doğdu. Robert Koleji'den mezun olan Alasya, tiyatroya 1959'da amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin (:::)ınar ve Ahmet Gülhan ile Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.
Filmlerde rol almaya 1972'te sonra başlayan Zeki Alasya, Metin (:::)ınar ile Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdu. Birçok filmde rol alan Zeki Alasya'ya, 1998'de Kültür Bakanlığı'nca "Devlet Sanatçısı" unvanı verildi.

"Salak Milyoner", "Köyden İndim Şehire", "Güler Misin Ağlar Mısın", "Nereye Bakıyor Bu Adamlar", "Hasip ile Nasip" gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazanan Alasya, "Akasya Durağı" dizisinde "Nuri Baba" karakterini canlandırdı. Zeki Alasya, son olarak "Küçük Ağa" dizisinde "Mehmet Ağa" rolüyle sevenleriyle buluştu.

Tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya, 2010'da, 47. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Yaşam Boyu Onur Ödülü" aldı.

Kariyeri
Robert Koleji'den mezun olan sanatçı sanat hayatına da 1959'da MTTB tiyatrosunda amatör olarak başladı. Arena, Genar ve Ulvi Uraz tiyatrolarında çalıştıktan sonra Haldun Taner, Metin (:::)ınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı.

Film çevirmeye 1973'ten sonra başladı. Metin (:::)ınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. Birçok filmde yer aldı ve 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı unvanı almıştır. Salak Milyoner, Köyden İndim Şehire, Güler Misin Ağlar Mısın, Nereye Bakıyor Bu Adamlar, Hasip ile Nasip gibi filmleriyle eşleştirilmiş bir komedyen olarak ün kazandı. İlk yönetmenlik deneyiminide yaşadığı kariyerinde önemli yere sahip 1977 ve sonrası filmleri olan Aslan Bacanak, Sivri Akıllılar, Caferin Çilesi, Petrol Kralları, Doktor, Köşe Kapmaca, Vay Başımıza Gelenler, Elveda Dostum, Akasya Durağı ve Küçük Ağa da yer aldı. Kariyerinin sonlarında daha çok dizilerde yer alan Zeki Alasya sinemada son olarak 2009'da Aşk Geliyorum Demez filminde rol aldı.

Vefati:

Zeki Alasya 72 yaşında hayatını kaybetti. Tiyatro ve sinema sanatçısı Zeki Alasya bugün tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Doktorları ise Zeki Alasya'nın neden hayatını kaybettiğini açıkladı. İşte Zeki Alasya'nın özgeçmişi...

Koç Üniversitesi Hastanesi'nden yapılan açıklamada, karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan'dan beri hastanede tedavi altında bulunan Zeki Alasya'nın saat 10.32'de hayatını kaybettiği bildirildi.
22 Nisan 2015'de karaciğer rahatsızlığı sebebiyle hastaneye kaldırılan  sanatçı 8 Mayıs 2015 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi 10 Mayıs 2015'te Levent camii'nden alınarak Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi

Zeki Alasya'nın vefatının ardından Metin (:::)ınar konuştu

Zeki Alasya hayatını kaybetti. Usta sanatçı Zeki Alasya'nın yaşamını yitirdiğini öğrenen yakın dostu Metin (:::)ınar açıklama yaptı.
HOŞ TUTMAYA ÇALIŞIYORDUK
Bu sabah hayatını kaybeden Zeki Alasya'yı yakın dostu Metin (:::)ınar CNN Türk'te göz yaşları içinde arkadaşını anlattı. (:::)ınar, Zeki Alasya'nın beklemedikleri bir hastalık yüzünden öldüğünü belirterek, "Zeki Alasya benim yarımdı. Yarım gitti, canım gitti. Zeki çok genç öldü, beklemediğimiz bir hastalıkla öldü. Karaciğeri iflas etmişti, yapılacak bir şey yoktu. Son zamanda hoş tutmaya çalışıyorduk, ağrısını kestirmeye, kaşıntısını gidermeye çalışıyorduk. Son iki gündür yanındaydım, bugün en sevdiği kıbrıs yemeğini yaptım. Çok severdi, bugün ona götürecektim." dedi.

"ŞİMDİ GERÇEKTEN AYRILDIK"
Zeki Alasya'nın ölümü hakkında "şimdi gerçekten ayrıldık" diyen (:::)ınar, "1962'de tanıştık. Ondan evvel kader bizi birleştirmişti. Babalarımız aynı firmada çalışırdı. Annelerimiz vefat ettiğinde imamları bile aynıydı. Ölüme kadarda ayrılmadık, şimdi gerçekten ayrıldık, bazıları kına yakabilir.
On parmağında on marifet bir insandı. Tabelacılık yapar, palyaço ayakkabısını bile kendisi yapmıştı. Parasız dönemlerinde satmak üzere kaşıklar yaptık. Hayatımız böyle gitti. Zeki başarılı bir sanatçıydı. Çok başarı sığdırdı, ölümsüz bir sanatçıdır. Asla ölmeyecektir. Allah kalanlara ömür versin." dedi.
Zeki Alasya kimdir? Tiyatro ve sinema sanatçısı usta oyuncu hayatını kaybetti. Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Zeki Alasya'nın hayatını sizler için araştırdık... İşte Zeki Alasya ve hayatı...

Filmografi:

72 Karaoğlan Geliyor Çalık
Sev Kardeşim Avukat
Tarkan Altın Madalyon Vandal Kralı
Tatlı Dillim Antrenör
1973 Hamsi Nuri Torik
Kaynanam Kudurdu
Kolsuz Kahramanın Kolu
Yalancı Yarim Hüsnü
1974 Beş Tavuk Bir Horoz
Köyden İndim Şehire Himmet Ağa
Mavi Boncuk Şeker Kamil
Mirasyediler Zeki
Salak Milyoner Himmet Ağa
İmparator İspirto Nuri
Şenlik Var / Bal Kız Selim Türkân Şoray ile başrolde oynamıştır
1975 Beş Milyoncuk Borç Verir Misin Zeki
Güler Misin Ağlar Mısın Zeki
Nereden Çıktı Bu Velet Zeki
1976 Hasip İle Nasip Hasip
Her Gönülde Bir Aslan Yatar Bekçi Zeynel
Nereye Bakıyor Bu Adamlar Zeki
1977 Aslan Bacanak Selim
Sivri Akıllılar Zeki
1978 Cafer'in Çilesi Cafer
Petrol Kralları Zeki
1979 Doktor Tabelacı
Garibin Çilesi Ölünce Biter Zeki
Köşe Kapmaca Donanma Kamil
Vay Başımıza Gelenler Kamil
1981 Şaka Yapma Zeki
1982 Baş Belası Zeki Gürses
1983 Davetsiz Misafir İlyas
Dönme Dolap Selami
1984 Gülümseyen Dünya
1985 Yanlış Numara Sami
Patron Duymasın Şakir
1986 Namus Düşmanı Veli
1988 Güler Misin Ağlar Mısın
1992 Biz Bize Benzeriz
Zeki Metince
1993 Hastane Doktor Salih Marmara Televizyon dizisi
1998 Yerim Seni Muharrem Televizyon dizisi
1999 Güle Güle İsmet
2000 Adada Bir Sonbahar Mehmet Televizyon filmi
Oyunbozan Kemal Yılmaz
2001 Dedem, Gofret ve Ben Rıza
2002 Anne Babamla Evlensene Sermet
Rus Gelin Federasyon Başkanı
2003 Hababam Sınıfı Merhaba Boz Ali
Ömerçip Tonton Dede
2004 Cennet Mahallesi Komiser 2004-2007 yılları arasında yayınlanmış televizyon dizisi
Cumhurbaşkanı Öteki Türkiye'de Cumhurbaşkanı
Kalbin Zamanı Fikret
Pardon Cezaevi Müdürü
Yabancı Damat Ökkeş Usta Televizyon dizisi
Şans Kapıyı Kırınca Peder Alfonzo
2006 Can
2007 Hayattan Korkma Rıfkı
Oyun Bitti Tahsin Televizyon dizisi
2008 Akasya Durağı Nuri Baba 2008-2012 yılları arasında yayınlanmış televizyon dizisi
Görgüsüzler Nurullah Televizyon dizisi
2009 Aşk Geliyorum Demez İsmail
2013 Bizim Okul Okul Müdürü Televizyon dizisi
Arka Sokaklar Vasıf Koç Televizyon dizisi,konuk oyuncu
2014 Küçük Ağa Mehmet Ağa Televizyon dizisi

Editör Karoglanin Zekiye Vedasi:

Güle Güle Çocukluğumun Gençliğimin  ve  Günümüzün Bizi Güldüren Tombiş Sevimli Sempatik Adamı.

Allaha karşı bir kusurun yoksa, diğer günahlarını Rabbim avf ve mağfiret Buyursun inşallah.

Yeniden bizi güldürmek için tekrar tekrar geri gelesin  inşallah.

Kendisine Allahdan Rahmet diler, Eş Dost ve Yakınlarına başsağlığı dileklerimi sunarim .

Kaynaklar

internet Sayfalari

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)