Thread Rating:
  • 127 Vote(s) - 2.98 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Efsane Blog
#61
Dikkat-1 
Domain mafyası nedir?

internette sayfasi blogu forumu olanlarin korkulu rüyasi HUGEDOMAIN

2000’lerin ortalarında özellikle Web 2.0’ın yaygınlaştığı dönemde kendi kişisel web siteni açmak ve blog yazmak modaydı. Burada spordan siyasete hemen hemen her alanla alakalı yazılar yazar, bu konulara ilgisi olan insanlara ulaşmaya, sesimizi duyurmaya çalışırdık.
İşte özellikle bu dönemde piyasaya çıkmış ve bu işlerle ilgilenenlerin canını çok fazla sıkmış bir domain (alan adı) şirketi var ki herkese illallah ettirmiş. ‘Otopark mafyası’, ‘Kan emiciler’ gibi yakıştırmalar yapılan bu şirketin ismi Huge Domains.

NASIL ÇALIŞIYOR?
Eğer, sizin özene bezene hazırladığınız, uzun uğraşlar ve emek harcayarak bir yerlere getirdiğiniz kişisel web sitenizin alan adını bir anlık dalgınlığınızla yenilemezseniz yandınız demektir. Bu domain şirketi devreye giriyor ve sizin sitenizin alan adını sizden önce alarak size fahiş fiyatlara satmaya çalışıyor.
Günümüzde de aktif olarak çalışan şirket, sadece ileride iş yapacak alan adlarını satın alıp, 5 bin – 10 bin dolara satmıyor, önemli veya önemsiz bir süre kullanılıp sonra kapatılan bütün alan adlarını topluyor. Olurda daha önce aldığınız ama alan adını yenilemediğiniz sitenizi yeniden açmaya kalkarsanız karşılaşacağınız manzara hiç hoş olmayabilir. Huge Domains, daha önce 20-25 TL’ye aldığınız alan adını size 10 bin dolara satmaya çalışabilir.
Sadece ileride iş yapacak alan adlarına ya da önemli gördükleri alan adlarını alsalar bunlara fırsatçı deyip geçersiniz. Ancak, bu şirket insanların büyük emek harcayarak büyüttükleri web sitelerine göz dikiyor. Açıkçası haklarında internette daha ağır ifadeler de mevcut ama ‘Kan emiciler’ lafı tam olarak onlara göre.

İHALELERE GİRİYOR, KÜÇÜK OYNUYOR
GoDaddy.com gibi birçok domain şirketi Expired Domainler (süresi dolmuş alan adları) için açık artırmalar düzenliyor. Şirket veya bir kişi olarak da katılabildiğiniz açık attırmalarda alan adları sıfır fiyattan satışa çıkıyor. Huge Domins ise bu tür ihalelerde genelde küçük oynuyor. 500 doların altında olan ismine bakmaksızın alan adlarını satın alıyor. Bu da ihaleye çıkarılan alan adlarının yüzde 50’sinden fazlasına denk geliyor. Burada aldıkları alan adlarını önce 2bin - 3bin bin dolar bandından sitelerinde satışa çıkarıyor. Daha sonra kendi geliştirdikleri algoritmayı kullanarak internette daha çok aranan alan adlarının fiyatlarını 20 bin dolar seviyelerine kadar çıkarabiliyor.

PAZARLIK PAYIBIRAKIYOR
Özellikle Türkçe alan adlarına büyük ilgisi olan şirketin elinde bolca Türkçe domain mevcut. Adınız ve soyadınızdan oluşan alan adlarını arattığınızda bu şirketin satın aldığını göreceksiniz. www.hugedomains.com web sitesinden sahip oldukları alan adlarını sorgulayabilirsiniz. Eğer almak istediğiniz alan adını Huge Domains’e kaptırdıysanız ve almayı düşünüyorsanız hemen sizden istenilen fiyatı kabul etmeyin. Biraz uzun mailleşmeler ve İngilizce konuşmak gerekecek ama firma tüm alan adlarında fiyat belirlerken pazarlık payını da ekliyor. Örneğin sizden 10 bin dolar istenilen bir alan adını hemen almayıp pazarlık yaparsanız 7-8 bin dolar civarına alabilirsiniz.

ÇÖZÜM NE?
Eğer alan adınızı Huge Domains’e kaptırdıysanız beklemekten başka yapacağınız çok fazla bir şey yok. Şirket, belli süre ilgi çekmeyen (en az bir yıl) alan adlarını bırakıyor. Bunları takip edebilirsiniz.
Onun dışında şuanda aktif olarak kullandığınız bir alan adı ya da almayı düşündüğünüz bir alan adı varsa öncelikle yapmanız gereken bu alan adını güvenilir bir domain şirketlerinden almak. GoDaddy, Natro, İsimtecil gibi domain şirketleri, aldığınız alan adlarının süresi dolsa bile hemen sizden düşürmüyor. Birkaç ay kendi alan adı havuzlarında bekletiyor. Bu süre zarfında eğer alan adını yenilemek isterseniz öncelik sizde oluyor ve başka kimse alamıyor. Ama bu süreyi de kaçırırsanız o saatten sonra yine yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor. Her sene alan adı alma işiyle uğraşamam diyenlerdenseniz, tavsiyem otomatik ödeme talimatı vermeniz. Bu sayede alan adı süresi ne zaman bitecek, ne zaman yenilemem gerekiyor gibi kaygılarınız olmayacak.


HAFTANIN ÜRÜNÜ

RAMPAGE SWITCH/XBOX ONE/PS4/PS3 KLAVYE VE MOUSE ÇEVİRİCİ  (4,6/5) Fiyatı: 159,90-190 TL
Switch, Xbox One, PS4, PS3 gibi oyun konsollarına klavye ve mouse takmamıza imkân tanıyan bu aparat basit kullanımı ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. Oyun konsollarında online oyun oynayanların oldukça işine yarayacak bu çevirici, oyunlarda daha hızlı reaksiyon vermenize olanak sağlıyor.
Kutunun içerisine yüzerinde yazılı bulunan oyun konsollarına özel yuvaların bulunduğu çeviricinin yanı sıra bir adet de Type-C kablo bulunuyor.
Bu aparat sayesinde konsolda oyun oynarken bilgisayarda oynuyormuşçasına hissetmenize neden oluyor. Mouse tepkisi bilgisayara göre çok az yavaş olsa da joystickle oynamaya oranla çok daha rahat olduğunu söyleyebilirim.
Kutunun içerisinde bulunan kullanma kılavuzunda her oyun konsoluna özel joystickte kullandığımız tuşa karşılık gelen klavye tuşunu gösteriyor.
Ürünün Teknik Özellikleri

    Port Sayısı: 3 Adet USB Tip A + 2 Adet USB Tip C
    Kullanım Tipi: Tak-Çalıştır
    Kablo: USB Tip A/USB Tip C Çevirici Kablo
    Kablo Uzunluğu: 31 cm
    Ürün Ağırlığı: 61 gr
    Ürün Boyutu: 19 x 64x 61mm
    Kutu İçeriği: Çevirici + AC Güç Kablosu + Montaj Aparatı + Garanti/Kullanım kılavuzu

Fiyat:4,8/5
Kalite:4,5/5
Performans:4,6/5HAFTANIN ÖNE ÇIKAN HABERLERİ

CHROME’DAN BEKLENEN YENİLİK
İnternette dolaşmak, görmeengelli veya görme bozukluğu olanlar için çok kolay bir iş değil. İnternetin önemli bir bölümü resimlerden oluştuğundan, web programcılarının ve sitelerin resimler için "alternatif metin" alanını kullanmaları gerekiyor, aksi halde ekran okuyucu kullananlar, resmin içeriğini bilmiyorlar.Bu sorunu çözmek isteyen Google, Chrome'a bir resim tanıma özelliği ekleyeceğini duyurdu. Makine öğrenimi yardımıyla çalışan işlev, resimlerdeki nesneleri tanıyıp, metin açıklamaları sunabiliyor.

İPHONE 11'LERİN RESMİ TÜRKİYE SATIŞ FİYATLARI BELLİ OLDU
Dünyada milyonlarca kullanıcısı olan teknoloji devi Apple, yeni modelleri iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max'in Türkiye satış fiyatını açıkladı.iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max'in Türkiye'de kaç liradan satılacağı Apple TR sayfasında yayınladı.iPhone 11 Pro Türkiye fiyatı 64 GB için 10 bin 999 TL olurken, 256 GB 12 bin 299 TL, 512 GB ise 13 bin 999 TL fiyatla satılacak.

HEPSİBURADA, EFSANE SEZON 1 İNDİRİMLERİ
Hepsiburada’nın dizi tadındaki Hepsiburada Efsane Sezon 1 kampanyası ile birçok farklı kategoride farklı indirim alternatifleri tüketicileri bekliyor.Tüketicilerin tüm ihtiyaçlarını efsane fırsatlarla tamamlayabileceği bir alışveriş dizisi olarak duyurulan kampanya, 14 Ekim itibariyle başladı. Birçok farklı kategoride bulunan ürünlerde yüzde 30’dan yüzde 70’e varan indirimlerin bulunduğu kampanya, 18 Ekim gününe kadar devam edecek.

Not : bende ismim olan rasittunca.com domainimi kaptirdim bunlara

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply
#62
Evrenin en soğuk noktası

Hubble Uzay Teleskobu evrenin bilinen en soğuk nesnesini görüntülemeyi başardı.
NTV-MSNBC
22 Şubat— Dünyadan 5 bin ışıkyılı uzaklıkta sönmekte olan bir yıldızın etrafındaki gaz kitlesinden oluşan Boomerang Nebulası, en düşük mümkün sıcaklık olan mutlak sıfırdan sadece 1 derece santigrat daha sıcak.

Ulaştığı eksi 272 derece santigratla, evrenin oluşumunu sağlayan ve eksi 270 derecede gerçekleştiği tahmin edilen büyük patlamadan (Big bang) bile bile daha soğuk olan Boomerang Nebulası, Hubble’ın çektiği fotoğraflarla ilk kez bu kadar yakından incelenebilyor.
Bilim dünyasında mutlak sıfır olarak adlandırılan eksi 273 santigrat derecede (eksi 459 derece Fahrenheit), atomik parçacıklar hareket edebilme yeteneklerini kaybetme noktasına geliyorlar.

İLK KEZ 1980’DE KEŞFEDİLDİ
İlk kez olarak 1980 yılında keşfedilen Boomerang Nebulası, bu garip ismi teleskopların nebulayı net olarak görüntüleyememesi ve bir bumerang gibi asimetrik bir şekilde algılaması sonucunda almış. Hubble araştırmacıları gökbilimcilerin sadece Hubble tarafından görülebilecek ayrıntıları algılayamadığını, bu nedenle nebulanın loblarındaki yansımaları bir asimetri olarak algılayarak nebulayı bir bumeranga benzeterek bu ismi verdiklerini belirtiyorlar.

Hubble tarafından çekilen görüntüler arasında ilk kez kamuoyuna verilen resim, bumerang ismindense papyon ya da kelebek isminin evernin en soğuk nesnesine daha çok yakışacağını gözler önüne seriyor. Astronomlar nebula loblarının genelde gaz içerisinde hareket eden baloncuklar gibi göründüklerini ancak Boomerang Nebulası’nın çok genç bir nebula olması nedeniyle henüz bu baloncuklara sahip olmadığını belirtiyorlar.

KOZMİK BUZDOLABI
Boomerang Nebulası’nın evrendeki diğer bütün nebulalardan daha soğuk olmasının ardında, merkezindeki yıldızın kütlesini benzer ölmekten olan uzay cisimlerinden 100 kat daha hızlı kaybediyor olması gösteriliyor. NASA’da görevli Raghvendra Sahai tarafından öne sürülen bu teoriye göre, merkezdeki yıldızdan kopan gazlar saatte 500 bin kilometre hıza ulaşıyor ve bu gazların oluşturduğu rüzgar ve hızlı yayılım gazları “kozmik bir buzdolabı” gibi süper soğumaya maruz bırakıyor.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)