Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ummu Cundeb el-Ezdiyye (radiyallahu anha)
Dini-1 
Ummu Cundeb el-Ezdiyye (radiyallahu anha)

Rasûlüllah (S.A.V) Medine´de dokuz yıl kaldı. Beyt-i Haram´ı putlar­dan temizleyip Mekke´ye giden yolları güven altına alıncaya kadar hacca gitmedi.. Rasûlüllah (S.A.V) onuncu yılın zilkadesine ulaşınca Hacca hazırlandı ve halka da hacc için hazırlanmalarını emretti. Zilkade´nin yirmibeşinde hanımları ve müslümanlarla birlikte yola çıktı. Ummu Cundeb el-Ezdiyye Rasûlüllah´ın hacca gitmek için yoia çıktığı­nı öğrenince o da yola çıktı ve Zu´İ-Huieyfe´de onunla buluştu ve onun arkasında ikindi namazını kıldı.

Rasûlüllah (S.A.V) cuma günü Arafa´da (Zilhicce´nin dokuzunda vakfe yaptı (ayakta durdu).

Ummu Cundeb şöyle anlatır:

Rasûlüllah´ın (S.A.V) Akabe cemresini vadinin ortasından at­tığını gördüm. O, fiske gibi yedi taş attı. Taşları atarken Rasûlüllah (S.A.V) şöyle diyordu: Ey insanlar! Birbirinizi öldürmeyin. Fiske gibi taşları cemre olarak atınız.

Halk iri taşları atıyordu. Rasûlüllah´ın arkasında, onu halkın attığı taşlardan koruyan bir adam duruyordu. Ummu Cundeb el-Ezdiyye :

Rasûlüllah´ın (S.A.V) arkasındaki bu adam kim diye sordu. Ona:

Bu, el-FazI İbnu´l-Abbas´tır, diye cevap verdiler. Peygamber (S.A.V) cemreleri atma işini bitirip ayrıldıktan sonra

ona bîr kadın geldj ve şöyle dedi:

Yâ Rasûlallah! Bu benim biricik oğlumdur. Rasûlüllah [S.A.V) :

Şu çadırlardan bana su getir, dedi.

Kadın ona taştan bir kap içinde su getirdi ve şöyfe anlattı:

Rasûlülİah (S.A.V) ondan içti sonra içine püskürtüp şöle dedi: Oğluna içir ve Allah´tan şifa dile.

Kadın oğluna içirdi ve çocuk iyi oldu. [1]

--------------------------------------------------------------------------------

[1] Abdulaziz eş-Şennavi, Sahabe Hayatından Tablolar (Hanım Sahabiler), Uysal Kitabevi: 521.

Signing of RasitTunca
[Image: attachment.php?aid=107929]
Kar©glan Başağaçlı Raşit Tunca
Smileys-2
Reply

Forum Jump:

Users browsing this thread: 1 Guest(s)